News

The Security Council - 17.12.2007

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations, on behalf of the Nordic Countries Denmark, Finland, Iceland, Norway and Sweden.

MORE...

High Level Conference on the Central Emergency Response Fund (CERF) - 13.12.2007

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations.

MORE...

A World fit for Children - 12.12.2007

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations. MORE...

Ocean and the Law of the Sea - 10.12.2007

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations. MORE...

The Situation in the Middle East - 3.12.2007

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations.

MORE...

Civilians in Armed Conflict - 29.11.2007

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations.

MORE...

Strengthening of the coordination of humanitarian and disaster relief assistance of the United Nations - 19.11.2007

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations.

MORE...

Security Council reform - 13.11.2007

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations. MORE...

Legal Status of the Arctic Ocean - 9.11.2007

Opening address by Mrs. Ingibjörg Sólrún Gísladóttir, Minister for Foreign Affairs, at the Symposium of the Law of the Sea Institute of Iceland on the Legal Status of the Arctic Ocean, 9 November 2007. MORE...
Ingibjörg Sólrún Gísladóttir, utanríkisráðherra

Address on Foreign Affairs by Ingibjörg Sólrún Gísladóttir, Minister for Foreign Affairs - 8.11.2007

Delivered at the Althing at its 135th legislative session, 2007 - 2008. MORE...

The United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East (UNRWA) - 8.11.2007

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations.

MORE...

Women in Development - 6.11.2007

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations.

MORE...

Groups of countries in special situations - 5.11.2007

Statement by Mr. Harald Aspelund, Deputy-Permanent Representative of Iceland to the United Nations.

MORE...

The Situation in Afghanistan - 5.11.2007

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations. MORE...

Report of the Economic and Social Council (ECOSOC) - 30.10.2007

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations. MORE...

Sustainable Development - 29.10.2007

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations. MORE...

Report on the work of the International Atomic Energy Agency - 29.10.2007

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations. MORE...

Proposed Programme Budget for the Biennium 2008-2009 - 25.10.2007

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations. MORE...

Security Council Resolution 1325 (2000) Women, Peace and Security - 23.10.2007

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations. MORE...

Promotion and the Protection of the Rights of Children - 18.10.2007

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations. MORE...

Advancement of Women - 16.10.2007

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations.

MORE...

Icelandic companies in the Baltic Sea Region - 14.10.2007

Article by Mrs. Ingibjörg Sólrún Gísladóttir, Minister of Foreign Affairs, in the next edition of Baltic Rim Economics Review MORE...

The UN Peacebuilding Commission - 10.10.2007

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations.

MORE...

Measures to eliminate international terrorism - 10.10.2007

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations.

MORE...

The First Committee of the UNGA - 9.10.2007

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations.

MORE...

Report of the Secretary-General on the work of the Organization - 8.10.2007

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations.

MORE...

An Alliance in Transformation - An Ally Transforming - 6.10.2007

Statement by Mrs. Ingibjörg Sólrún Gísladóttir, Minister for Foreign Affairs, at the NATO Parliamentarins Political Committee on 6 October 2007 in Reykjavik. MORE...

10th anniversary of the entry into force of the Chemical Weapons Convention - 4.10.2007

A High-Level Meeting of government representatives was held in New York on 27 September 2007 on the occasion of the 10th anniversary of the entry into force of the Convention on the Prohibition of the Development, Production, Stockpiling and Use of Chemical Weapons and on their Destruction.

MORE...
Ingibjörg Sólrún Gísladóttir í SÞ

New challenges - Solid cornerstones - 28.9.2007

Statement by Mrs. Ingibjörg Sólrún Gísladóttir, Minister for Foreign Affairs, at the Sixty-second Session of the General Assembly of the United Nations

MORE...

Nordic Ministers support Icelandic candidacy to the Security Council 2009-2010 - 27.9.2007

In support of Iceland's first time candidacy to the UN Security Council for the 2009-2010 period, the Foreign Ministers of Denmark, Finland, Iceland, Norway and Sweden have written to all of their United Nations counterparts.

MORE...
Geir H. Haarde, forsætisráðherra, á opnunarmálþingi í Háskóla Íslands

Iceland's place in the Community of Nations - 7.9.2007

Address by Mr. Geir H. Haarde, Prime Minister, at the first symposium on Iceland in the Wider World: Responsibilities and Opportunities at the University of Iceland, 7 September 2007. MORE...
Ingibjörg Sólrún Gísladóttir, utanríkisráðherra, á opnunarmálþingi í Háskóla Íslands

International Cooperation in the 21st Century and the United Nations Security Council - 7.9.2007

Address by Mrs. Ingibjörg Sólrún Gísladóttir, Minister for Foreign Affairs, at the first symposium on Iceland in the Wider World: Responsibilities and Opportunities at the University of Iceland, 7 September 2007. MORE...
Þátttakendur í umræðum á opnunarmálþingi í Háskóla Íslands

The first University Symposium opens in front of a packed audience - 7.9.2007

The University Symposiums, under the broad theme Iceland in the Wider World: Responsibilities and Opportunities, kicked off with its first event on Friday 7 September in front of a packed audience in the University of Iceland. MORE...

Iceland and Iraq: Focus on humanitarian affairs - 6.9.2007

Ms. Ingibjörg Sólrún Gísladóttir, the Icelandic Minister for Foreign Affairs decided this June to withdraw the only member of Icelandic Crisis Response Unit (ICRU) from Iraq. MORE...

Icelandic Foreign Minister investigates the situation of Iraqi refugees in Jordan - 14.8.2007

Ingibjorg Solrun Gisladottir, Foreign Minister of Iceland, visited Jordan where she discussed the situation of Iraqi refugees in the country. MORE...
Ingibjorg Solrun Gisladottir and Shimon Peres

Iceland's Foreign Minister visits the Middle East - 13.8.2007

Ingibjorg Solrun Gisladottir, Foreign Minister of Iceland, returned recently from an eight-day working visit to the Middle East, where she visited Israel, the Palestinian Territories and Jordan. The aim of Minister Gisladottir's visit was to learn first hand about the situation in the area and to explore ways in which Iceland might contribute. MORE...

Climate change as a global challenge - 2.8.2007

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations.

MORE...

Strengthening efforts to eradicate poverty and hunger, including through the global partnership for development - 4.7.2007

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations.

MORE...

Oceans and the Law of the Sea - 28.6.2007

Statement by Mr. Tomas H. Heidar, Legal Adviser, Ministry for Foreign Affairs of Iceland, at the eighth meeting of the United Nations Open-ended Informal Consultative Process on Oceans and the Law of the Sea. MORE...

Natural resources and conflicts - 25.6.2007

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations.

MORE...

Council of the Baltic Sea States - 13.6.2007

Statement by Mrs. Ingibjörg Sólrún Gísladóttir, Minister for Foreign Affairs, at the 14th Session of the Council of the Baltic Sea States, in Malmö, Sweden on 12-13 June 2007.

MORE...

Valgerður Sverrisdóttir og Ingibjörg Sólrún Gísladóttir

New Minister for Foreign Affairs - 24.5.2007

A new Minister for Foreign Affairs, Mrs. Ingibjörg Sólrún Gísladóttir, took office today. MORE...

The Icelandic-Italian Chamber of Commerce - 18.5.2007

Opening address by Mrs. Valgerður Sverrisdóttir, Minister for Foreign Affairs of Iceland. MORE...

High Level Segment of the Fifteenth Session of the United Nations Commission on Sustainable Development - 10.5.2007

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson Permanent Representative of Iceland to the United Nations.

MORE...

Question of Equitable Representation on and increase in the Membership of the Security Council and Other Matters related to the Security Council - 3.5.2007

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson Permanent Representative of Iceland to the United Nations. MORE...

General debate of the United Nations Committee on Information during its twenty-ninth session - 2.5.2007

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations.

MORE...

Follow-up to the outcome of the Millennium Summit: report of the Secretary General (A/61/836) [113] - 17.4.2007

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations. MORE...

Energy, Security and Climate - 17.4.2007

Statement by Ambassador Hjálmar W. Hannesson, Permanent Representative of Iceland to the United Nations.

MORE...
Sigríður Dúna Kristmundsdóttir, sendiherra, og Patrick Mazimhaka, varaformaður Afríkusambandsins

Iceland becomes a Non-African State Member to the African Union - 16.4.2007

On 12 April Ambassador Dr. Sigridur Duna Kristmundsdóttir presented her credentials as Permanent Representative of Iceland to the African Union (AU). MORE...

Nordic-African Foreign Ministers Meeting in Oslo - 10.4.2007

Icelandic Foreign Minister Valgerdur Sverrisdottir recently attended a meeting of ten African colleagues with the five Nordics in Oslo. MORE...